Jak się ubrać na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Część z Was zastanawia się w jaki sposób przygotować się na konsultację u fizjoterapeutki uroginekologicznej. W jaki sposób się ubrać na taką wizytę?
- Wybierz wygodny, luźny strój– taki, aby nie krępował ruchów. Fizjoterapeuta będzie chciał ocenić Twoją postawę ciała oraz wykonać kilka testów funkcjonalnych zanim jeszcze przejdzie do badania dna miednicy np. skłon w przód itp.
- Jeśli w trakcie konsultacji będziesz mieć badanie oceniające rozejście mięśni brzucha (z badaniem USG, w trakcie którego terapeuta używa żelu) raczej nie zakładaj sukienki (chyba, że planujesz zostać w samej bieliźnie). Lepszym wyborem będzie sportowy top/t-shirt, który można podwinąć odsłaniając cały brzuch. Taki strój sprawdzi się również, gdybyś miała naklejane tejpy podczas terapii rozejścia mięśbi brzucha.
- Jeśli wizyta będzie dotyczyła badania i terapii dna miednicy przygotuj się na to, że będziesz musiała rozebrać się do bielizny (oczywiście zawsze dostaniesz jednorazową spódniczkę ginekologiczną na czas badania/terapii) – pod kontrolą USG fizjoterapeuta będzie mógł ocenić pracę Twojego pęcherza oraz pośrednio pracę mięśni dna miednicy. Jeśli badanie ma obejmować również badanie przezpochwowe czy przezodbytnicze to musisz przygotować się na rozebranie bielizny. Nie zawsze musisz się rozbierać do badania (to ustalasz indywidualnie z terapeutą i w zależności od problemu- możesz być badana pośrednio np. będąc w bieliźnie).
- Możesz przyjść w sukience, szczególnie jeśli nie chcesz używać jednorazowej spódniczki.
- Jeśli na konsultacji odbędzie się pełne badanie (ocena postawy ciała, ocena rozejścia mięśni brzucha, badanie dna miednicy)- najlepiej przygotuj sobie strój, który jest łatwy i szybki do rozebrania i ubrania, np. koszulka/sweter i legginsy/krótkie spodenki.
- Strój sportowy polecam także, gdy terapia nie odbywa się już w pozycji leżącej (np.podczas hipopresji, ćwiczenia mięśni dna miednicy z wykorzystaniem EMG w staniu, podczas ruchu itp.). Jeśli Twoje objawy z jakimi zgłosiłaś się do fizjoterapeuty pojawiają się właśnie w wyższych pozycjach to możesz się spodziewać, że tak też będziesz ćwiczyć.
- Jeśli dodatkowo na wizycie chcesz, aby terapeuta pokazał Ci kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu ponownie spodnie dresowe/legginsy i koszulka będą najlepszym wyborem (szczególnie, jeśli część z tych ćwiczeń będzie np.w przysiadzie. Wąskie spodnie jeansowe dobrze wyglądają, ale krępują ruchy.
- Zawsze możesz zabrać ze sobą strój na zmianę (skarpetki/ legginsy/ koszulkę), pamiętaj jednak, że przebieranie się i ponowne ubieranie zajmują trochę czasu.
- Zadbaj o wygodne obuwie (możesz zostać w skarpetkach), ale sportowe buty z płaską podeszwą też będą dobre podczas ćwiczeń. Buty na wysokim obcasie raczej będziesz musiała zdjąć na czas badania i terapii.