Dzienniczek mikcji- dlaczego warto go zrobić przez wizytą u terapeuty?
Dzienniczek mikcji to według mnie jedno z lepszych badań, które można wykonać przed wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego (a także u lekarza- urologa czy uroginekologa).
Jest to badanie dedykowane pacjentom, którzy mają objawy nietrzymania moczu.
Jak wygląda takie badanie, ile trwa, jak się do niego przygotować?
Należy sobie naszykować kartkę papieru, długopis, zmierzyć wcześniej objętość ulubionego kubka (w którym pijesz wodę/kawę/herbatę), oraz przygotować sobie miarkę (kubek z miarką ml) o objętości do 1 litra (najłatwiej dostać takie kubki w sklepach z artykułami do gotowanie/pieczenia).
Od terapeuty zależy ile powinno trwać takie badanie.
Zawsze proszę swoich pacjentów, by były to minimum 2 dni- 1 dzień w pracy, drugi w weekend (w idelanym świecie byłoby to 3-5 dni, ale niewiele osób ma na to czas).
Pomiary do dzienniczka mikcji należy prowadzić co najmniej przez 24h (czyli np od 7.00 w piątek do 7.00 w sobotę liczy się 1 dzień).
Pacjent zapisuje w dzienniczku mikcji:
- dokładną godzinę kiedy pił/ co pił i w jakiej ilości (np. 7.00- woda- 250ml)
- dokładną godzinę kiedy robił siku oraz ile moczu oddał (np.7.30- 450ml)
- jak bardzo chciało mu się iść do toalety/ jak duże parcie na pęcherz czuł (np. 1- poszedłem na zapas do toalety, 2- chciało mi się siku, ale tylko trochę, spokojnie bym jeszcze wytrzymał, 3- bardzo chciało mi się siku, musiałem szybko iść do toalety)
- czy doszło do popuszczenia moczu? (jeśli tak to wpisuje godzinę/ i przy jakiej czynności np śmiech/kaszel/ dżwignięcie dziecka)
- można też obliczyć ilość utraconego moczu (jeśli pacjent używa podpasek/wkładek- waży się je, gdy są suche oraz zbiorczo/pod koniec dnia, gdy zużył ich kilka)- dzięki temu mniej więcej można ocenić ilość moczu, który się traci
- leki, które przyjmuje danego dnia/ niecodzienne sytuacje/ choroby np.biegunka/kaszel itp.